Badania serca - po co i dla kogo? - dbam o siebie

holter ekg cieszyn

Z jakich powodów warto chodzić do kardiologa?


W dzisiejszych czasach bardzo dużo mówi się o konieczności regularnych wizyt u kardiologa. Specjaliści podkreślają, że kardiolog to nie jest tylko lekarz dla starszych osób. Choroby serca, jeśli nie są wrodzone

Badania serca - po co i dla kogo? - dbam o siebie holter ekg cieszyn
pojawiają się przez całe życie człowieka. Dzisiejszy tryb życia wielu osób – siedząca praca, mała aktywność fizyczna, zwiększona ilość spożywanego alkoholu w połączeniu z kiepską dietą powoduje, że coraz młodsze osoby mają poważne problemy ze swoim organizmem. To dlatego warto regularnie chodzić do kardiologa. Badać się zgodnie z zaleceniami specjalistów w odpowiednich odstępach czasu. To kluczowe dla utrzymania formy i organizmu w dobrym stanie.



W 1903 holenderski fizjolog Willem Einthoven

W 1903 holenderski fizjolog Willem Einthoven wynalazł elektrokardiograf. Pierwotnie, stopy i dłonie pacjenta były zanurzane w słonej wodzie. Dopiero w 1940 roku pojawiła się rejestracja przy pomocy zwilżanych metalowych klamer zakładanych na przedramiona i podudzia, które były połączone kablami z urządzeniem rejestrującym. Dzisiejsze leczenie zaburzeń rytmu serca opiera się m.in. na pracy japońskiego lekarza Sunao Tawary, który podczas pracy u patologa Ludwiga Aschoffa opublikował opis układu przewodzącego serca.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog


"καρδιά" – serce "λόγος" – nauka)

Kardiologia (z gr. "καρδιά" – serce, "λόγος" – nauka) – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami i wadami układu sercowo-naczyniowego (serca, aorty i mniejszych naczyń krwionośnych), ich rozpoznawaniem i leczeniem.


W 1733 angielski pastor i naukowiec Stephen Hales po raz pierwszy inwazyjnie mierzył ciśnienie krwi wprowadzając rurę do tętnicy szyjnej konia i związując ją z cylindrem szklanym. Najstarszymi lekami działającymi na serce są glikozydy naparstnicy, których użycie w leczeniu obrzęków opisał w 1785 William Withering. W 1816 francuz René Théophile Hyacinthe Laënnec wynalazł stetoskop pierwotnie w formie prostego drewnianego cylindra, który umożliwiał osłuchiwanie serca. Już pod koniec XIX wieku były rozpowszechnione stetoskopy z elastycznymi wężykami do obu uszu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog